Choroba niedokrwienna serca oraz miażdżyca tętnic wieńcowych

Zmiany miażdżycowe wypełniają z wiekiem tętnice wieńcowe, aż powodują krytyczne ich zwężenie prowadzące do skrajnego niedokrwienia danego obszaru mięśnia sercowego, czyli zawału i do wystąpienia objawów dławicowych (ból w klatce piersiowej po wysiłku).

Zawał wynikający z niedokrwienia mięśnia sercowego prowadzi w ostateczności do martwicy tego obszaru, który był zaopatrywany przez tętnicę zajętą procesem chorobowym. Obszar martwicy stopniowo zastępowany jest tkanką łączną nazywaną blizną pozawałową, której kurczliwość jest upośledzona. To właśnie to upośledzenie czynności jest obserwowane w badaniu ECHO. Obszar będący blizną jest bardziej osłabiony i mniej odporny na ciśnienia jakie panują w sercu, powoduje to systematyczne tętniakowate powiększanie się tego obszaru i ostatecznie ogólne powiększenie jamy serca.

Obraz RTG zazwyczaj nie wykazuje odstępstw od normy. Tomografia komputerowa pozwala na dobrą ocenę tętnic wieńcowych. Koronarografia wieńcowa jest najlepszą techniką do oceny stanu naczyń wieńcowych, gorzej w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Po podaniu kontrastu możliwa jest ocena stopnia zwężenia lewej i prawej tętnicy wieńcowej. W badaniu ECHO ocenia się zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego określane jako akineza (całkowity brak kurczliwości) lub hipokinezja (zmniejszenie kurczliwości). ECHO jest najlepszym badaniem do kontroli pozawałowej i w trakcie leczenia zawału. Obserwuje się również dyskinezę, czyli całkowite uszkodzenie mięśnia sercowego i paradoksalne rozciąganie podczas skurczu danej ściany przez kurczące się pozostałe obszary mięśnia sercowego.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Serce » Choroba niedokrwienna serca oraz miażdżyca tętnic wieńcowych