Choroby jąder i najądrzy

Podstawowym badaniem w diagnostyce patologii jąder i najądrzy jest USG zawsze uzupełniane badaniem fizykalnym. Jest to badanie bardzo dobre zarówno do diagnostyki chorób moszny, jak i do monitorowania przebiegu choroby i jej leczenia. W drugiej kolejności wykonuje się TK i MR.

Nowotwory jądra

Z nowotworów jądra najczęściej występuje tzw. nasieniak. W badaniu przedmiotowym obserwuje się powiększenie jądra i całego worka mosznowego. Podstawowym badaniem obrazowym jest USG.

Inne nowotwory zdarzają się znacznie rzadziej. Są to rak zarodkowy i potworniak.

Wodniak jądra

Wodniak jądra w badaniu USG widoczny jest jako bezechowy obszar wokół jądra i najądrza (nie daje cienia akustycznego, obraz zbliżony do torbieli wypełnionej wodą). Przyczyny patologii różnicuje się na podstawie struktury wewnętrznej, obecności przegród i innych elementów.

Zapalenie jąder i najądrzy

W zapaleniu jąder widoczne jest rozlane zmniejszenie echogeniczności miąższu. Obszary o mniejszej echogeniczności porozdzielane są przestrzeniami całkowicie bezechowymi. W zapaleniu najądrzy również dochodzi do powiększenia i zmniejszenia ich echogeniczności. Często obie patologie powikłane są powstaniem wodniaka.

Urazy moszny

Najczęściej po urazie moszny powstaje krwiak moszny. Rzadziej może dojść do zmiażdżenia z wtórnym jej pęknięciem. Badaniem z wyboru jest USG.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Narządy rodne » Choroby jąder i najądrzy