Diagnostyka chorób oczodołu i jego zawartości

Podstawowe wskazania do badania oczodołu i gałki ocznej:
- wytrzeszcz,
- utrata wzroku o nieznanej etiologii,
- ból w oczodole,
- obecność patologicznej masy w okolicy oczodołu,
- zmiany pourazowe oczodołu.

Rentgenodiagnostyka

Rentgenodiagnostyka stosowana jest przede wszystkim do oceny elementów kostnych, zwapnień i obecności metalicznych ciał obcych. Obecnie stosowana coraz rzadziej, stopniowo zastępowana przez kolejne, lepsze techniki.

Ultrasonografia

Ultrasonografia jest niezastąpiona w ocenie narządu wzroku - gałki ocznej oraz większości innych tkanek miękkich oczodołu. Zasięg głowicy jest jednak ograniczony i przeważnie nie sięga ona głębiej niż tarcza nerwu wzrokowego w gałce ocznej. Badanie to wykonywane jest jednak głównie przez okulistów, a nie radiologów.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa służy głównie do oceny tkanek oczodołu położonych zagałkowo, których nie można uwidocznić metodą USG. Dlatego jest najlepszym uzupełnieniem tej techniki. Jest to badanie dość dokładnie przedstawiające obraz oczodołu, wykorzystujące naturalne właściwości budowy jego tkanek, które poprzez kontrast wynikający z innego składu komórkowego (tkanka tłuszczowa, tkanka nerwowa, ciecz wodnista), silnie odznaczają się między sobą.

Rezonans magnetyczny

O ile jakością i dokładnością badania rezonansu magnetycznego jest porównywalne z tomografią komputerową, to bezpieczeństwem góruje nad innymi technikami. Najważniejszą zaletą jest możliwość ominięcia wystawiania narządu wzroku na szkodliwe działanie promieniowania jonizującego.

Badania naczyniowe

Badania naczyniowe są rzadko stosowane ze względu na ryzyko badania, jednak w zależności od wskazań np. w żylakach oczodołu są niezastąpione. Wykonuje się arteriografię tętnicy ocznej i flebografię żyły ocznej.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Oczodół » Diagnostyka chorób oczodołu i jego zawartości