Diagnostyka chorób przełyku

Diagnostyka chorób przełyku:

Wziernikowanie

Wziernikowanie znane jest również pod nazwą endoskopia. Badanie polega na wprowadzeniu przez różne otwory ciała (w zależności od badanego narządu) giętkiej sondy (gumowego cienkiego kabla) zaopatrzonej w kamerę, światło oraz drożny przewód do podawania leków i płynów. W tym przypadku po wcześniejszym miejscowym znieczuleniu gardła sonda wprowadzana jest przez usta, gardło do przełyku. Pozwala to na bieżące obejrzenie wyglądu śluzówki przełyku jego budowy i wszelkich patologii. Możliwe jest również pobranie w trakcie badania próbki materiału do badania histopatologcznego.

Badania radiologiczne

W diagnostyce chorób przełyku jako dwie podstawowe metody diagnostyczne stosowane są radiografia kontrastowa oraz tomografia komputerowa.

W radiografii kontrastowej stosowane są dwa rodzaje badań: jedno- i dwukontrastowe. Obie techniki są szerzej opisane w diagnostyce układu pokarmowego przy jamie brzusznej. Badanie jednokontrastowe służy głównie do oceny zaburzeń czynnościowych, przepuklin, uchyłków oraz guzów. Natomiast badanie dwukontrastowe pozwala dokładnie zobrazować błonę śluzową przełyku.

Tomografia komputerowa jest najlepszą techniką w diagnostyce chorób nowotworowych. Doskonale pozwala ocenić zaawansowanie raka, stopień jego nacieku na otaczające struktury anatomiczne, ale także umożliwia obserwację odległych przerzutów. Jest podstawowym badaniem potrzebnym do spekulowania o rokowaniu oraz do podjęcia decyzji co do możliwego leczenia. Badanie TK wymaga użycia kontrastu.

Ultrasonografia

Ze względu na niekorzystną lokalizację i położenie zamostkowe USG wykonuje się wewnatrzprzełykowo, wprowadzając głowicę do światła przełyku. W ten sposób możliwa jest bardzo dokładna ocena śluzówki przełyku oraz głębokości naciekania jego ściany w przypadku nowotworów, co jest szczególnie przydatne w ocenie wczesnych jego postaci.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Przełyk » Diagnostyka chorób przełyku