Endometrioza

Endometrioza znana jest także pod polską nazwą - gruczolistość zewnętrzna. Choroba polega na występowaniu błony śluzowej macicy (wydzielające śluz - gruczołowej) poza macicą, najczęściej w jajnikach, jajowodach, jelitach i innych okolicznych tkankach. Patologia wiąże się z występowaniem częstych powikłań, ponieważ uczestniczy w cyklu menstruacyjnym tak samo jak prawidłowa błona śluzowa. Z ognisk endometriozy dochodzi do krwawień miesięcznych, które w zależności od lokalizacji mogą dawać różne objawy (ból w jamie brzusznej, krew w kale).

Ze względu na opisaną specyfikę choroby bardzo duże znacznie ma czas, w którym wykonywane jest badanie, ponieważ w zależności od fazy cyklu wydzielona krew będzie znajdować w formie płynnej (tuż po krwawieniu, w pierwszych dniach cyklu) lub w formie skrzepniętej (druga połowa cyklu).

Największą czułością w wykrywaniu nawet małych ognisk błony śluzowej macicy wykazuje się MR. Obraz w badaniach USG i TK jest zależny od stadium cyklu (inaczej widoczna jest krew świeża od skrzepniętej). Rozpoznanie potwierdza jedynie pobranie wycinka podejrzanej zmiany i ocena histologiczna materiału.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Narządy rodne » Endometrioza