Guzy śródpiersia

Guzy znajdowane w śródpiersiu mogą być wyrazem wielu patologii i zależą od tego z jakich narządów i tkanek pochodzą. Lokalizacja guza daje podpowiedź co do patologii, ze względu na tkanki jakie znajdują się w danej okolicy.

Ponieważ w śródpiersiu narządy ściśle do siebie przylegają, każdy guz powstający w jego obrębie wpływa na topografię pozostałych narządów. Może dojść do ich nadmiernego ucisku i zamknięcia światła narządów jamistych lub do niedokrwienia otaczających tkanek.

Guzy śródpiersia przedniego

Guzy znajdowane w tej okolicy mogą pochodzić z następujących narządów: tarczycy (wole śródpiersiowe), grasicy (łagodne i złośliwe grasiczaki, torbiele i zmiany przerostowe) i listków zarodkowych (torbiel skórzasta, potworniak).

Wole śródpiersiowe zazwyczaj usiane jest ogniskowymi lub ziarnistymi zwapnieniami, które mogą występować luźno w miąższu lub mogą wyścielać ściany torbieli koloidowych. Diagnozę może potwierdzić jedynie scyntygrafia izotopowa, w której komórki tarczycy wiążą radioaktywny jod.

Guzy grasicy zajmują zazwyczaj pozycję zamostkową i przez przesłonięcie przez tkankę kostną na zdjęciu RTG mogą nie zostać zauważone. Dopiero badania TK i MR mogą uwidocznić te zmiany.

Guzy wywodzące się z listków zarodkowych są zazwyczaj złośliwe, za czym przemawiają ich nieregularne obrysy. Potworniaki mogą zawierać dojrzałe elementy niemal wszystkich tkanek, takie jak: włosy, zęby, inne elementy tkanki kostnej, a także płyn, zwapnienia i tłuszcz. Patologia widoczna jest już zazwyczaj na zdjęciu bocznym RTG.

Guzy śródpiersia środkowego

W tej lokalizacji guzy pochodzą najczęściej z układu chłonnego. Inne patologie śródpiersia środkowego to bardzo rzadkie torbiele oskrzelopochodne, rozwijające się właśnie w okolicy oskrzeli głównych, a najczęściej przy rozdwojeniu tchawicy.

Guzy układu chłonnego przyjmują wygląd policyklicznych (wielobocznych) tworów, lokalizujących się najczęściej we wnękach płuc rozrastających się zewnętrznie. Przy osiągnięciu odpowiedniej wielkości rozrośnięte węzły chłonne wystają poza wnęki płuc i mogą być widoczne na zdjęciu RTG w projekcji przednio-tylnej. Ostatecznie zawsze do potwierdzenia powiększenia węzłów chłonnych potrzebne jest badanie TK.

Powiększenie węzłów chłonnych może wystąpić przy wielu stanach chorobowych, a morfologia obrazu w RTG czy TK nie pozwala na postawienie diagnozy o etiologii zaburzenia. W różnicowaniu mogą pomóc inne cechy patologii, takie jak obustronne i symetryczne powiększenie węzłów chłonnych (występujące np. w sarkoidozie), jednocześnie zajęcie węzłów wnękowych i przytchawiczych (np. w ziarnicy złośliwej), czy rozlane naciekanie tkanki płucnej (nowotwór). Ogniskowe zwapnienia w obrębie węzłów chłonnych mogą sugerować przebytą wcześniej gruźlicę, natomiast obrączkowate zwapnienia na obwodzie węzłów mogą występować w pylicach. Końcowym etapem diagnostycznym zawsze jest biopsja węzła, która daje pewne rozpoznanie co do przyczyny powiększenia węzłów chłonnych.

Guzy śródpiersia tylnego

W tej lokalizacji guzy są zazwyczaj pochodzenia neurogennego, np. z korzeni nerwowych lub z komórek zwojów współczulnych. Rozrost komórek powoduje ucisk na okoliczne tkanki, z ich niedokrwieniem i powstaniem nadżerek. Zmiany te najczęściej dotyczą tkanki kostnej kręgosłupa. Z tego względu najbardziej przydatne mogą okazać się zdjęcia boczne RTG i zdjęcia kręgosłupa. Potwierdzenie patologii dają badania TK i MR.

Do rzadszych guzów tej okolicy zaliczamy: krwiaki pourazowe, torbiele, ropnie czy tętniaki oraz worku przepuklinowe z przepony (głównie z rozworu aorty i rozworu przełykowego).

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Śródpiersie » Guzy śródpiersia