Niedokrwienie kończyn dolnych

Najczęstszą przyczyną niedokrwienia kończyn dolnych jest miażdżyca tętnic, która powstaje w typowych lokalizacjach: tętnicach biodrowych, udowych powierzchniowych i podkolanowych. Rzadziej choroba występuje w konsekwencji zwężenia, zapalna tętnic lub zatoru. W przebiegu niedokrwienia kończyn zawsze wytwarza się krążenie oboczne. Pierwszym wykonywanym badaniem jest USG, w drugiej kolejności - arteriografia. Arteriografia przeprowadzana jest szczególnie u tych pacjentów, u których planowana jest przezskórna angioplastyka tętnicy lub leczenie operacyjne.

Badanie USG ma ograniczone zastosowanie, ponieważ fizycznie dostępne badaniu są tętnice do obwodowych części kończyn oraz tylko część tętnic biodrowych. Jednak wciąż pozwala na wystarczające monitorowanie przebiegu miażdżycy kończyn dolnych oraz jej powikłań hemodynamicznych, ponieważ jest dobrze dostępnym i tanim badaniem. Znajduje zastosowanie w monitoringu drożności protez i przeszczepów naczyniowych.

Klasyczna aortoarteriografia kończyn dolnych polega na nakłuciu tętnicy udowej i wstecznym cewnikowaniu tętnicy biodrowej. Następnie podaje się jodowy środek cieniujący i wykonuje się serię zdjęć obu kończyn dolnych do poziomu tuż nad rozwidleniem aorty. W cyfrowej angiografii subtrakcyjnej kontrast podaje się dożylnie. Angiografia jest lepsza od USG ponieważ dokładnie ukazuje przebieg naczyń i krążenie oboczne.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Układ naczyniowy » Niedokrwienie kończyn dolnych