Nieprawidłowy kształt i budowa nerek

Możemy spotkać zrośnięcie się obu nerek oraz patologie miąższu nerki.

Zrośnięcie się obu nerek najczęściej przebiega pod postacią tzw. nerek podkowiastych charakteryzujących się złączeniem dolnych biegunów obu nerek, których kształt porównywany jest właśnie do podkowy lub litery U.

Patologie miąższu nerki mogą dotyczyć zaburzenia jej struktury, ubytku lub przerostu jej miąższu. Możemy spotkać się z zachowaniem tzw. płodowej budowy nerki, która polega na przetrwaniu płatowej struktury nerki (prawidłowo zanikającej w wieku dorosłym), która widoczna jest w badaniu USG jako zniekształcenie kształtu oraz powierzchni zewnętrznej nerek z widocznymi bruzdami (odpowiadającymi kielichom odgraniczającym płaty). Zdarza się występowanie ubytku miąższu nerek, widocznego jako wgłobienie na zewnętrznym zarysie nerki odpowiadające brakującej tkance.

Może dojść również do przerostu kolumny nerkowej, który polega w rzeczywistości na nadmiernym rozroście miąższu nerkowego. Przerost kolumny nerkowej nie powoduje zmian w zewnętrznym zarysie narządu, ponieważ rozrost odbywa się w charakterystyczny sposób w kierunku kielichów i miedniczek nerkowych, czyli do wnęki nerki.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Nerki » Nieprawidłowy kształt i budowa nerek