Nowotwory gardła

Nowotwory gardła:

Włókniak młodzieńczy

Włókniak młodzieńczy jest to nowotwór bardzo dobrze ukrwiony, rozrastający się do wewnątrz gardła z zamknięciem jego światła oraz naciekaniem okolicznych tkanek kostnych i wtórnymi powikłaniami tego rozrostu.

Tomografia komputerowa (często z dodatkowym użyciem kontrastu) uwidacznia zarówno naciek łącznotkankowy, jak i kostny. Do odróżniania komórek nowotworowych od prawidłowej błony śluzowej lepszy jest rezonans magnetyczny. Na koniec procesu diagnostycznego wykonywana jest angiografia tętnicy szyjnej zewnętrznej (tak jak w przypadku wszystkich nowotworów tej okolicy) w celu oceny unaczynienia guza.

Rak gardła

Rak okolicy gardła cechuje się wyjątkową złośliwością. Bardzo wcześnie pojawiają się przerzuty do węzłów chłonnych, które paradoksalnie mogą osiągać większe rozmiary niż pierwotne ognisko nowotworowe. Rak może zaatakować wszystkie 3 części gardła: nosogardziel, część ustną oraz część dolną.

Do diagnostyki stosuje się TK oraz MR. Za pomocą TK ze wzmocnieniem kontrastowym ocenić można: wielkość i kształt nowotworu oraz destrukcję kości. Badanie MR natomiast pozwala rozróżnić rodzaj utkania komórkowego guza, co jest najbardziej przydatne przy odróżnianiu zmian zapalnych od nowotworowych.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Gardło » Nowotwory gardła