Nowotwory gruczołu piersiowego

Podstawowym problemem jest zróżnicowanie dwóch możliwych patologii widocznych zazwyczaj jako zmiany ogniskowe: nowotworów złośliwych oraz łagodnych. Choć 95 proc. wszystkich zmian ogniskowych w sutku to zmiany łagodne, to jednak rak piersi wciąż należy do najczęstszych nowotworów złośliwych wśród kobiet. Dodatkowo połowa chorych umrze z tego powodu, dlatego konieczność dobrej diagnostyki tych zmian jest tak niebagatelna.

Rak piersi

Największy nacisk kładzie się szczególnie na diagnostykę wczesnej fazy rozwoju raka, tzw. raka nieinwazyjnego. Ocenia się, że wielkością graniczą warunkującą leczenie, objawy i rokowanie choroby są guzy o średnicy 1 cm. Powyżej tej wartości przerzuty i nawroty zdarzają się wielokrotnie częściej.

W obrazie mammograficznym guz widoczny jest przeważnie jako owalna zmiana o dużej gęstości, niejednorodnym utkaniu i wielobocznym brzegu z licznymi wypustkami. W miąższu mogą pojawić się mikrozwapnienia, które są bardzo dobrze widoczne w mammografii. To właśnie te mikrozwapnienia umożliwiają często wykrycie raka przedinwazyjnego, którego jedynymi wczesnymi oznakami mogą być na początku właśnie te zmiany.

W badaniu USG rak piersi widoczny jest najczęściej jako guzek, którego wnętrze zbudowane z tkanki nowotworowej jest hipoechogeniczne, natomiast otoczka stworzona z objętej odczynem zapalnym tkanki gruczołowej jest hiperechogeniczna.

Inne zmiany złośliwe gruczołu sutkowego należą do rzadkości. Są to mięsaki, nowotwory wywodzące się z miejscowego układu chłonnego i przerzuty nowotworowe (najczęściej z raka płuca).

Zmiany łagodne piersi

Zmiany łagodne piersi są zazwyczaj ogniskowe i stanowią przeważającą większość wszystkich zmian w piersiach. Najczęściej spotyka się włókniakogruczolaki i gruczolaki cechujące się obecnością zwapnień oraz regularną, wyrazistą granicą. W przypadku brodawczaków zamiast badania obrazowego wykonuje się badanie cytologiczne płynu sączącego się z brodawki sutkowej. Pewne rozpoznanie daje jedynie biopsja guza.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Gruczoł sutkowy » Nowotwory gruczołu piersiowego