Nowotwory krtani

Każdy guz znaleziony w okolicy krtani stanowi zły znak dla radiologa, ponieważ niemal zawsze nowotwory krtani to nowotwory złośliwe, w których przeważają raki płaskonabłonkowe. Zmiany mogą być guzowate, wrzodziejące i naciekowe. Atakują każdy rejon krtani: nagłośniowy, podgłośniowy oraz głośnię.

W diagnostyce guzów krtani stosowane są badania: MR, TK i RTG. Ocenie podlegają: stopień zaawansowania nowotworu oraz obecność przerzutów w węzłach chłonnych szyi. Są to najważniejsze cechy procesu chorobowego, które trzeba dokładnie określić podczas kontroli przed- i pooperacyjnej. Z pierwotnymi zmianami nowotworowymi należy różnicować zmiany zapalne, obrzękowe i ogniska wznowy.

Raki nagłośniowe

Raki nagłośniowe prowadzą do naciekania i zniszczenia chrząstek, penetrują bardzo głęboko i dają liczne przerzuty nowotworowe do okolicznych węzłów szyjnych. Wykonuje się badania TK i MR.

Rak głośni

Rak głośni dotyczy przede wszystkim fałdów głosowych i tutaj znajduje się ognisko pierwotne. Dalej może kierować się na chrząstkę tarczowatą (u mężczyzn nazywaną jabłkiem Adama) oraz tarczycę i przytarczyczne węzły chłonne (tzw. węzły delfickie). Częściej naciekają okoliczne tkanki niż dają odległe przerzuty.

Raki podgłośniowe

Raki podgłośniowe w RTG widoczne jest lejkowate zwężenie jamy podgłośniowej spowodowane przez masy nowotworowe wpuklające się do światła krtani i tchawicy. Bardzo wcześnie dają przerzuty do węzłów chłonnych przytchawiczych. Badaniem z wyboru jest MR.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Krtań » Nowotwory krtani