Nowotwory macicy i jajnika

Nowotwory macicy i jajnika:

Mięśniaki macicy

Mięśniaki to bardzo popularne, łagodne nowotwory macicy. Mogą rosnąć śródściennie, podśluzówkowo lub podsurowicówkowo. Mięśniaki mogą być pojedyncze lub mnogie. Widoczne są pod postacią guza o nierównej powierzchni, z ogniskami martwicy i krwotokami wewnątrz. Podstawowym badaniem jest USG oparte na wywiadzie, a w przypadkach wątpliwych można wykonać TK.

Rak endometrium

Przy podejrzeniu raka endometrium (rozwijającego się w błonie śluzowej macicy) wykonuje się USG wewnątrzpochwowe. Badanie polega na ocenie grubości endometrium. Jeżeli przekracza ono 5 mm, podejmuje się dalszą diagnostykę. Na tym etapie następnym krokiem powinno być wykonanie biopsji cienkoigłowej. Badania MR i TK mają zastosowanie w zasadzie jedynie w celu oceny zaawansowania potwierdzonej już histopatologicznie choroby oraz jej nacieków i dalszych powikłań.

Rak szyjki macicy

Techniki obrazowe nie są przydatne w diagnostyce raka szyjki macicy ze względu na małą czułość przy wykrywaniu drobnych zmian. Podstawą jest badanie cytologiczne. W celu oceny wielkości, nacieczenia i położenia już zdiagnozowanego nowotworu najlepsze jest badanie MR.

Nowotwory jajnika

Nowotwory jajnika mogą mieć wieloraką strukturę: litą, torbielowatą lub mieszaną. Badanie USG jest podstawową metodą diagnostyczną i wykazuje się wysoką skutecznością.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Narządy rodne » Nowotwory macicy i jajnika