Nowotwory przełyku

W obrębie przełyku dominującym pod względem częstości nowotworem jest rak przełyku. Pozostałe należą do kazuistyki. Jest to jeden z najgorzej rokujących raków całego naszego organizmu.

Nowotwór przełyku atakuje zazwyczaj środkową i dolną przełyku. We wczesnym stadium tworzy ograniczony naciek zajmujący jedynie błonę śluzową i podśluzową. Jest to etap najtrudniejszy do zdiagnozowania za pomocą badania obrazowego.

Pewne rozpoznanie można uzyskać tylko w ocenie pod mikroskopem wycinku błony śluzowej. Pomocne może być w tym przypadku jedynie USG przezprzełykowe. W stadium zaawansowanym rak przekracza swoim naciekiem błonę podśluzową dochodząc do błony mięśniowej oraz naciekając na otaczające tkanki. Wyróżnia się 3 postaci raka zaawansowanego: polipowaty, wrzodziejący oraz naciekający.

Pozostałe obrazowe metody diagnostyczne (głównie TK) są użyteczne jedynie w zaawansowanej postaci choroby, gdzie ocenia się duże naciekanie okolicznych tkanek i obecność przerzutów w węzłach chłonnych, głównie okołoprzełykowych i okołotchwiczych.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Przełyk » Nowotwory przełyku