Nowotwory trzustki

Nowotwory trzustki:

Rak trzustki

Najczęstszym nowotwór trzustki jest gruczolakorak. Występuje on przeważnie w głowie trzustki i szybko nacieka na ujście przewodu trzustkowego.

Najlepiej udaje się go zobrazować w pierwszej kolejności za pomocą spiralnej TK, potem przy użyciu USG. Jest to nowotwór trudny do rozpoznania. szczególnie jeżeli nacieka tylko miąższ narządu i nie wpływa na jego rozmiary, ponieważ współczynnik pochłaniania promieniowania przez raka jest zbliżony do współczynnika prawidłowej tkanki. Nie ulega on poza tym wzmocnieniu kontrastowemu po podaniu środka cieniującego, ponieważ należy on do słabo unaczynionych nowotworów. Ważna jest ocena rozległości nacieku nowotworowego na przewód trzustkowy i tkanki otaczające (głównie dwunastnicę, ale także na tylną ścianę żołądka oraz otaczającą tkankę tłuszczową przestrzeni zaotrzewnowej). Najgorszym objawem jest zatarcie zarysów i topografii całego obszaru w okolicy trzustki.

W badaniu TK ocenie podlegają: kształt, wielkość i zarysy trzustki, struktura miąższu, budowa przewodu trzustkowego, okolicznych tętnic i żył oraz okoliczne węzły chłonne. Ocena przerzutów do węzłów chłonnych nastręcza wielu trudności. Nierzadko bowiem udaje się uwidocznić jedynie ich powiększenie, które często nie jest oznaką toczącego się procesu nowotworowego. Chore węzły mogą być również prawidłowych rozmiarów. Najwięcej problemów sprawia różnicowanie raka trzustki z jej przewlekłym zapaleniem.

Nowotwory z komórek wysp trzustkowych

Nowotwory z komórek wysp trzustkowych to bardzo dobrze unaczynione nowotwory, przy podejrzeniu których stosuje się badanie TK z dożylnym podaniem środka kontrastowego, w którym zmiany ulegają znacznemu wysyceniu. W badaniu USG widoczne są natomiast jako hipoechogeniczne ogniska.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Trzustka » Nowotwory trzustki