Ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki może przebiegać pod postacią łagodnego procesu, gdzie dominującym objawem jest obrzęk narządu lub pod postacią ciężkiego zapalenia z martwicą tkanek. Z tego względu najważniejszym elementem diagnostyki przy podejrzeniu tej patologii jest potwierdzenie rozpoznania i określenie rodzaju zapalenia oraz towarzyszących jemu powikłań.

Do najczęstszych powikłań występujących w przebiegu ostrego zapalenia trzustki należy powstawanie patologicznych wewnątrz- lub zewnątrztrzustkowych zbiorników płynu. Mogą być to ropnie, torbiele rzekome (najczęstsze) oraz ogniska martwicy rozpływanej. Często dochodzi również do wtórnych patologii naczyń, zarówno tętniczych jak i żylnych. Obserwuje się powstanie zakrzepicy żyły śledzionowej lub wrotnej. Naczynia tętnicze ulegają uszkodzeniu z powstawaniem tętniaków lub występowaniem krwotoku do jamy brzusznej. Rzadziej naciek zapalny szerzy się na sąsiednie struktury anatomiczne (głównie na dwunastnicę). W celu oceny tychże patologii wstępnie wykonuje się badanie USG, a następnie TK - najlepszą pod względem zobrazowania wymienionych powikłań.

Ostre obrzękowe zapalenie trzustki

W konsekwencji nasilonego obrzęku dochodzi do znacznego powiększenia trzustki. Naciek zapalny szybko szerzy się na otaczającą tkankę tłuszczową w przestrzeni zaotrzewnowej i doprowadza do zatarcia granic i struktury okolicznych narządów. W tym rodzaju zapalenia badania USG i TK wykazują się porównywalną skutecznością.

Ostre martwicze zapalenie trzustki

Trzustka ulega nieznacznemu powiększeniu. Również odczyn ze strony otaczających narządów jest niewielki. Dominującym objawem jest martwica narządu. W badaniu TK z dożylnym podaniem środka cieniującego widoczny jest brak przepływu krwi przez obszary martwicze w trzustce, dzięki czemu możliwe jest uwidocznienie rozległości martwicy.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Trzustka » Ostre zapalenie trzustki