Ostre zapalenie ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego przebiega z obrzękiem błony śluzowej i wysiękiem zapalnym prowadzącym do zmniejszenia przestrzeni jamy bębenkowej. W zapaleniu ostrym techniką z wyboru jest MR.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego różni się od ostrego zapalenia występowaniem groźnych długoterminowych konsekwencji, takich jak: destrukcja otaczającej tkanki kostnej, powikłania wewnątrz kości skroniowej sięgające nawet do innych części czaszki. Ze względu na powikłania kostne badaniem z wyboru jest TK. Przy podejrzeniu sklerotyzacji tkanek kostnych wykonuje się RTG.

Spotkać można także inne zapalenia niszczące kość, np. perlakowe lub ziarninowe zapalenia ucha środkowego, które mogą nawet doprowadzić do znacznego upośledzenia słuchu. Perlaki to torbiele naskórkowe rozwijające się w uchu środkowym i wyrostku sutkowa tym, prowadzące do znacznej destrukcji kości. Wyróżnia się perlaki nabyte i wrodzone. Te pierwsze są pozostałością po procesach zapalnych, a drugie należą do wczesnych wad rozwijających się jeszcze w życiu płodowym.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Narząd słuchu » Ostre zapalenie ucha środkowego