Rak oskrzela

Podział histopatologiczny raków oskrzela to rak płaskonabłonkowy, gruczolakorak, rak drobnokomórkowy niezróżnicowany (anaplastyczny).

Podział raków oskrzela ze względu na lokalizację i kierunek rozrostu:

  • - nowotwór przywnękowy - proces chorobowy rozpoczyna się w głównym oskrzelu i dalej szerzy się na odpowiedni płat lub segment płuca; ten tym raków jest najczęstszy, co wynika z większej ekspozycji na czynniki szkodliwe i uszkadzające komórki tych partii oskrzeli które są większe i znajdują się bliżej tchawicy,

  • - nowotwór obwodowy - proces chorobowy rozpoczyna się w małych oskrzelach przy granicach płuca i dalej szerzy się dośrodkowo wzdłuż większych oskrzeli,

  • - guz Pancosta - szczególny typ nowotworu rozwijający się w szczycie płuca pod obojczykiem, zazwyczaj o bardzo złośliwym charakterze z ekspansywnym naciekaniem okolicznych żeber, obojczyka, splotów nerwowych, i naczyń podobojczykowych.

Ocena guza z określeniem przynależności do kolejnych grup wcale nie musi być łatwa, szczególnie jeżeli objawy pojawiają się bardzo późno, a radiolog oceniający zdjęcia nie ma podstaw aby podejrzewać konkretnie tę chorobę. Rozpoznanie utrudnia wielopostaciowość zmian.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Tchawica i oskrzela » Rak oskrzela