Reumatoidalne zapalenie stawów

Na początku reumatoidalnego zapalenie stawów dochodzi do uogólnionego zapalenia małych stawów rąk i stóp, najczęściej stawów śródręczno-paliczkowych.

Pierwsze pojawiające się objawy to pogrubienie torebek stawowych oraz poszerzenie części miękkich okolicy stawów. W badaniu RTG widoczna jest wtedy okołostawowa osteoporoza oraz stopniowe zwężanie szczelin stawów (poprzez wymienione wcześniej rozrastanie się części miękkich stawów). W późniejszym okresie pojawiają się przejaśnienia śródkostne w okolicy przystawowej wypełnione ziarniną zapalną, z których powstają później nadżerki. W stadium zaawansowanym choroby dochodzi do zwichnięć stawów.

W ostatnim etapie choroby dochodzi do zajęcia dużych stawów. Powstaje osteoporoza, wysięk śródstawowy oraz zwężenie szczeliny stawowej. Zmiany najpierw pojawiają się w dłoniach i stopach, następnie choroba atakuje również kręgosłup szyjny i kości piętowe, a z czasem patologii możemy szukać we wszystkich stawach.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

W przebiegu zesztywniającego zapalenie stawów kręgosłupa dochodzi do jednoczesnego zapalenia obu stawów krzyżowo-biodrowych. Początkowo szczeliny stawowe ulegają poszerzeniu poprzez toczący się proces osteoporotyczny pod chrząstką stawową, a następnie szczelina ulega wtórnemu zwężeniu. Powstają nadżerki na powierzchni stawów. Ostatecznie dochodzi do zarośnięcia szczelin stawów krzyżowo-biodrowych. Zesztywnienie kręgosłupa prowadzi docelowo do kostnienia pierścieni włóknistych krążka międzykręgowego.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Układ szkieletowy » Reumatoidalne zapalenie stawów