Ropień wątroby

Ropnie również należą do ogniskowych zmian wątroby. Wyróżniamy ropnie pojedyncze (pourazowe i przerzutowe) oraz mnogie (jako powikłanie przewlekłego ropnego zapalenia dróg żółciowych). Ropień przechodzi kilka faz dojrzewania i zmienia swój obraz z biegiem czasu. W okresie początkowym powstaje naciek zapalny i obrzęk.

W USG widoczne jest ognisko tkankowe o osłabionej echogeniczności. W miarę dojrzewania ropnia, w środkowej części nacieku pojawia się nieregularne ognisko rozpadu. Rozpad ten widoczny jest w USG jako zbiornik niejednorodnego płynu, hiperechogenicznego względem otaczających tkanek. W pełni rozwinięty ropień tworzy tzw. jamę ropnia, którą otacza głądkościenna torebka włóknista. W USG torebka ropnia jest bardzo dobrze widoczna, a w TK wykazuje wzmocnienie kontrastowe po dożylnym podaniu środka cieniującego.

Płyn ropny w przeciwieństwie do torbieli wykazuje większy współczynnik pochłaniania promieni rentgenowskich i ten czynnik jest podstawą różnicowania obu patologii. W badaniu MR w obrazach T2-zależnych płynna zawartość ropnia daje silny sygnał, torebka włóknista - słaby, a obrzęknięta otaczająca ją tkanka znowu mocny.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Wątroba » Ropień wątroby