Torbiele wątroby

Torbiele należą do ogniskowych zmian wątroby. Wyróżniamy torbiele prawdziwe (przestrzenie jamowe wypełnione płynem) oraz torbiele rzekome (pourazowe, pasożytnicze). Torbiele prawdziwe mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte w ciągu życia w przebiegu różnych procesów chorobowych. Możemy mieć do czynienia z pojedynczą torbielą lub mnogą patologią.

W USG torbiele prawdziwe dają obraz okrągłych, gładkościennych, pozbawionych struktury wewnętrznej zbiorników płynu z charakterystycznym wzmocnieniem akustycznym poza torbielą. Badanie TK uwidacznia makroskopową budowę zmiany. Współczynnik pochłaniania promieni rentgenowskich jest podobny do wody co potwierdza rozpoznanie. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego torbiel znacznie wzmacnia swoje wysycenie. W badaniu MR w obrazie T2-zależnym wykazuje się silnym sygnałem.

W badaniach obrazowych torbiele pasożytnicze wyglądają nieco inaczej. Posiadają grubą ścianę, ulegającą wzmocnieniu kontrastowemu oraz zwapnienia śródścienne i przegrody łącznotkankowe w świetle torbieli.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Wątroba » Torbiele wątroby