Urządzenia do diagnostyki rentgenowskiej

Pełen zestaw urządzeń stosowanych przy wykonywaniu zdjęcia rentgenowskiego składa się zasadniczo z dwóch oddzielnych części: stołu do zdjęć oraz lampy rentgenowskiej z układem przesłon i wzmacniaczy. Aparaty dzieli się na przeznaczone do ogólnego stosowania, gdzie technik sam ustawia pacjenta i zgodnie ze skierowaniem wykonuje badanie określonego rejonu ciała oraz na aparaty z góry ukierunkowane na wybrane narządy etc. (np. mammograf do badania gruczołu sutkowego, aparaty do diagnostyki zębów).

Metody ochrony przed nadmiernym promieniowaniem

  • Przesłona głębinowa zmniejsza ilość rozproszonego promieniowania. Oświetla pole badania oznaczając w ten sposób bieg promieni względem naświetlanego obiektu co umożliwia ustawianie i korygowanie ich zakresu (a pośrednio natężenia dawki).

  • Filtry są odpowiedzialne za ochronę pacjenta przed nadmiernym promieniowaniem. Ich działanie ograniczone jest do tego rodzaju promieniowania, które przenosi się za pomocą fotonów o długich falach. Blokowanie ich działania jest szczególnie ważne, ponieważ promieniowanie z nimi związane w przeważającej mierze zostaje pochłonięte przez skórę pacjenta. Zastosowanie filtrów może zmniejszyć dawkę tego szkodliwego dla skóry promieniowania nawet do 80 proc.

  • Kratki przeciwrozproszeniowe to podstawowa metoda zwalczania promieniowania rozproszonego, które odpowiada za pogorszenie jakości zdjęcia. Jest odpowiedzialne za pogorszenie kontrastu oraz rozdzielczości obrazu.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Rentgenodiagnostyka » Urządzenia do diagnostyki rentgenowskiej