Wady rozwojowe jamy nosowej

Zawsze należy różnicować wszelkiego rodzaju nieprawidłowości budowy jamy nosowej z możliwymi wariantami anatomicznymi, które nie należą do patologii, a których na obszarze jamy nosowej może być wyjątkowo dużo.

Mogą one dotyczyć niemal każdej struktury: małżowin nosowych, pneumatyzacji i rozbudowy zatok przynosowych oraz ich ujść do jamy nosowej.

Zarośnięcie nozdrzy tylnych

Zarośnięcie nozdrzy tylnych to najczęstsza wada tej okolicy. Wada ta przebiega w dwóch wariantach. Może dotyczyć tylko samych tkanek miękkich (elementów łącznotkankowych i błony śluzowej) lub może dodatkowo obejmować tkankę kostną tworząc wewnętrzny patologiczny szkielet. Może współwystępować z innymi wadami: podniebienia, jamy nosa, woreczka łzowego, czy mózgowia. Nie zdarza się to rzadko, dlatego szczegółowa diagnostyka i ocena wad towarzyszących są niezbędne przed zaplanowaniem rodzaju i rozległości ewentualnej operacji plastycznej nozdrzy.

Hipoplazja zatok szczękowych

Hipoplazja zatok szczękowych to inaczej niedorozwój zatok. Wyróżnia się 3 stopnie zaawansowania choroby, od niewielkiego zmniejszenia jej objętości poprzez całkowity brak światła zatoki. Patologia dotyczyć może wszystkich elementów zatoki: tkanek miękkich oraz kostnych.

Zarówno przy ocenie wariantów anatomicznych jamy nosowej i zatok przynosowych o prawidłowej budowie, jak i przy diagnostyce wad wrodzonych, badaniem podstawowym (w większości przypadków w pełni wystarczającym) jest TK, która umożliwia zobrazowanie zarówno tkanki kostnej, jak i tkanek miękkich.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Jama nosowa » Wady rozwojowe jamy nosowej