Wady rozwojowe kości

Wady rozwojowe kości:

Zaburzenia rozwojowe kręgosłupa

Do zaburzeń rozwojowych kręgosłupa należą kręgi połowicze, kręgi motyle, zaburzenia morfologii kręgów oraz upodabnianie się kręgów jednego odcinka kręgosłupa do kręgu innego odcinka (najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie).

Dysplazja stawów biodrowych

Ze względu na fakt, że dysplazja stawów biodrowych trwa od urodzenia i zdecydowanie upośledza czynność stawów w przyszłości, zalicza się ją do wad wrodzonych. Może występować ze zwichnięciem lub bez zwichnięcia stawu. Nieleczona w dzieciństwie dysplazja prowadzi do trwałego kalectwa i obecnie USG jest podstawowym badaniem przesiewowym u niemowląt z podejrzeniem tej choroby.

Wrodzona łamliwość kości

Wrodzona łamliwość kości to choroba polegająca na zaburzeniach kostnienia kości. Powstają długie i cienkie kości z ledwo widoczną korą oraz tendencją do łamania się. Często w ogóle nie dochodzi do porodu (następują liczne złamania już w okresie płodowym i poronienia) lub noworodek umiera podczas akcji porodowej.

Choroba marmurowa kości

W chorobie marmurowej kości nie dochodzi do przebudowy chrząstki dziecięcej w prawidłowo uwapnioną kość.

Choroba Olliera

Choroba Olliera polega na tworzeniu się mnogich chrzęstniaków (nowotwory wywodzące się z tkanki chrzęstnej) zlokalizowanych śródkostnie lub w korze kości.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Układ szkieletowy » Wady rozwojowe kości