Zakrzep żylny

Zakrzepy powstają głównie w żyłach, jako powikłania uszkodzenia śródbłonka naczyniowego, zwolnienia przepływu krwi podczas którego zaburzeniu ulegają naturalne procesy krzepnięcia i bilans homeostatyczny oraz w konsekwencji zmian w składzie krwi (np. w nadpłytkowości predysponującej do wykrzepiania wewnątrznaczyniowego).

Zakrzep może zmniejszyć średnicę naczynia lub może całkowicie je zamknąć. Zakrzepy mogą ulec ponownej rekanalizacji, trombolizie i całkowitemu lub częściowemu wessaniu oraz zwłóknieniu (wtedy pozostają na stałe w naczyniu).

Poza zamknięciem naczynia (zakrzep zamykający), innym groźnym powikłaniem zakrzepicy jest możliwość powstania zatorowości (oderwanie się zakrzepu od ściany naczynia, popłynięcie z prądem krwi i utknięcie w mniejszym naczyniu z całkowitym zamknięciem jego światła).

W badaniu USG obserwuje się brak możliwości zapadania się żyły podczas ucisku na nią oraz poszerzenie jej światła, obniżenie echogeniczności i zaburzenia przepływu (brak przepływu, przepływ kilkoma kanałami). Można wykonać dodatkowo flebografię (badanie RTG naczyń żylnych z użyciem kontrastu), w którym stwierdza się obecność nieprawidłowych przyściennych ubytków wypełnienia lub niedrożność naczynia.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Układ naczyniowy » Zakrzep żylny