Zapalenie przełyku

Zapalenie przełyku może być wywołane zarówno czynnikami biologicznymi (drobnoustrojami), jak i fizycznymi oraz chemicznymi. W początkowym okresie choroby proces zapalny w przełyku doprowadza do zwiotczenia jego błony mięśniowej, przekrwienia i obrzęku błony śluzowej. Następnie powstają nadżerki i owrzodzenia ostatecznie gojące się z wytworzeniem bliznowatej tkanki łącznej.

W badaniu RTG z użyciem kontrastu widoczne jest poszerzenie światła przełyku, poszerzenie i pogrubienie fałdów błony śluzowej, Wyraźne ubytki odpowiadają nadżerkom i nadają błonie śluzowej przełyku nierówną gruboziarnistą powierzchnię. Pogrubienie i zesztywnienie jego ścian obserwujemy w końcowej fazie bliznowacenia.

O etiologii zapalenia przełyku możemy pośrednio wnioskować na podstawie lokalizacji zmian. Głębokie owrzodzenia znajdujące się w najwyższych partiach przełyku są najczęściej powodowane przez wypite (przez pomyłkę lub w próbie samobójczej) kwasy i zasady. Owrzodzenia znajdujące się w części środkowej i dolnej występują przede wszystkim w chorobach przebiegających ze zmniejszeniem odporności, takich jak AIDS. W takich przypadkach czynnikiem etiologicznym są najczęściej grzyby.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Przełyk » Zapalenie przełyku