Zmiany hormonalne a układ szkieletowy

Zmiany hormonalne a układ szkieletowy:

Wrodzona niedoczynność tarczycy

Główną cechą wrodzonej niedoczynności tarczycy ze strony układu szkieletowego jest opóźnienie wieku kostnego, którego ocena odbywa się na podstawie oglądania dłoni widocznej na zdjęciu RTG i porównania szeregu jej parametrów i cech do tablic wzorcowych.

Nasady kości długich (zwłaszcza głowy kości udowych) kostnieją w postaci licznych nieregularnych cieni. W nadgarstkach występują szerokie przestrzenie między kośćmi, charakterystyczne dla małych dzieci. Trzony kręgów ulegają spłaszczeniu i poszerzeniu.

Karłowatość przysadkowa

Karłowatość przysadkowa wynika z niedoczynności przysadki mózgowej. Charakteryzuje się niskim wzrostem i opóźnieniem wieku kostnego.

Zespół Turnera

Zespół Turnera to wada chromosomalna wrodzona wynikająca z posiadania nieprawidłowego genotypu. U dzieci dotkniętych tą chorobą występuje opóźnione zarastanie się nasad z trzonami kości. Obserwuje się także nieprawidłowości w całym kośćcu, szczególnie w budowie i kostnieniu kości nadgarstków i rąk.

Akromegalia

Akromegalia jest chorobą spowodowaną u dorosłych ludzi podwyższonym stężeniem hormonu wzrostu w surowicy, wywołanym gruczolakiem kwasochłonnym części gruczołowej przysadki mózgowej, który prowadzi do nadmiernego wydzielania tego hormonu. Jeżeli dojdzie do ekspozycji na nadmierne stężenie hormonu wzrostu przed okresem dojrzewania będziemy mieli do czynienia z gigantyzmem przysadkowym.

Dochodzi do pogrubienia kości pokrywy czaszki oraz powstania charakterystycznych zmian w twarzoczaszce: zwiększenia objętości zatok czołowych i szczękowych, uwypuklenia łuków brwiowych oraz pogrubienia szczęki i przerostu żuchwy. Powiększeniu ulegają także kości rąk i stóp z wydłużeniem kości śródstopia i śródręcza. Dochodzi do tworzenia się osteofitów przy nasadach kości śródręcza i paliczków oraz zmian zwyrodnieniowych wielu stawów.

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to choroba wywołana podwyższonym stężeniem kortyzolu we krwi, wywołanym najczęściej przez nowotwór nadnercza. Kortyzol ma niszczycielski wpływ na tkankę kostną. Prowadzi do rozległej osteoporozy w obrębie kośćca osiowego i czaszki.

W kręgosłupie dochodzi do skrócenia trzonów kręgów, z jednoczesnym poszerzeniem szczelin międzykręgowych. Obserwuje się dużą tendencję do złamań, które potem goją się poprzez produkowanie nadmiernej ilości kostniny z wytwarzaniem nie do końca prawidłowej struktury kości.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Układ szkieletowy » Zmiany hormonalne a układ szkieletowy