Zmiany pourazowe rdzenia kręgowego

Urazy kręgosłupa wiążą się przeważnie z uszkodzeniem struktur rdzenia kręgowego i są to najczęstsze przyczyny tej patologii. Uszkodzenie obejmuje zarówno elementy kostne kanału kręgowego, jak i tkanki miękkie. Uszkodzenie rdzenia może być wywołane: obrzękiem, stłuczeniem, krwawieniem do rdzenia, krwiakiem pourazowym, rozerwaniem lub całkowitym przerwaniem ciągłości rdzenia.

Konsekwencje urazu mogą być tragiczne. Dojść może do niedowładu, porażenia kończyn dolnych lub także górnych (w zależności od wysokości na której doszło do uszkodzenia).

Postępowanie i kolejność są takie same, jak przy wszystkich ww. chorobach: zdjęcie RTG, badania MR i TK. Jednak ze względu na szczególne znaczenie czasu postawienia rozpoznania i tempa wszczęcia postępowania leczniczego wykonuje się tą technikę, która dostępna jest najszybciej i najpewniej udzieli odpowiedzi na podstawowej pytania. Badanie TK jest szczególnie przydatne w ocenie rozległości zmian kostnych i obecności nawet małych odłamków kostnych. Czasem konieczne jest wykonanie rekonstrukcji trójwymiarowej danego obszaru.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Rdzeń kręgowy » Zmiany pourazowe rdzenia kręgowego