Zwyrodnieniowa ciasnota kanału kręgowego

W zwyrodnieniowej ciasnocie kanału kręgowego powstają osteofity trzonów kręgów i stawów międzykręgowych, dochodzi do pogrubienia więzadeł żółtych oraz powstania kręgozmyku zwyrodnieniowego. Zmiany te uciskają na struktury kanału kręgowego, z czego choroba bierze swoją nazwę.

Zwyrodnieniu ulegają także krążki międzykręgowe. Są to zmiany w postaci dyskopatii, w której dochodzi do obniżenia i symetrycznego uwypuklenia całego krążka na zewnątrz. Może również powstać przepuklina jądra miażdżystego, która polega na przerwaniu pierścienia włóknistego i przesunięcia jądra miażdżystego w kierunku kanału kręgowego. Przepukliny są najczęściej zlokalizowane w odcinku szyjnym i lędźwiowo-krzyżowym.

Diagnostykę zwyrodnieniowej ciasnoty kanału kręgowego zawsze rozpoczyna się od zdjęcia przeglądowego RTG odcinka kręgosłupa przysparzającego dolegliwości bólowe. Można w nim obserwować takie patologie, jak: zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgów, zwężenie przestrzeni miedzykręgowej. Na jego podstawie możliwe jest także przeprowadzenie oceny skrzywienia kręgosłupa, obecności kręgozmyku oraz anomalii rozwojowych.

W dalszej kolejności wykonuje się badania TK lub MR. Badanie MR dokładniej pokazuje patologie krążka międzykręgowego, natomiast TK jest lepsze w obrazowaniu struktur kostnych. Można również wykonać mielografię, która jest jednak badaniem inwazyjnym i z tego powodu stosowanym rzadziej. Jest ona wykonywana jeżeli TK i MR nie dają jasnej odpowiedzi, bądź u chorych z przeciwwskazaniami do tych badań.

Paulina Krawczyk

• "Podstawy diagnostyki radiologicznej" W.E. Brant, C.A. Helms, wyd. Medipage (I-IV)
• "Radiologia. Diagnostyka obrazowa." B. Pruszyński. Wydawnictwo Lekarskie PZWL

radiologia24.pl » Układ szkieletowy » Zwyrodnieniowa ciasnota kanału kręgowego